D-vitamint leginkább télen és kora tavasszal érdemes szedni

Az alacsony D-vitamin-szint a sclerosis multiplex kialakulásának és progressziójának jól ismert rizikófaktora, ezért az SM betegeknek különösen ajánlott a D-vitamin-szintjük mérése és szükség esetén a megfelelő értékre történő beállítása. Egy új kutatás azt vizsgálta, hogy a D-vitamin pótlása mely időszakokban fejti ki pozitív hatását.

téli napfényMivel a D-vitamin a bőrben keletkezik az UV-B-sugárzás hatására, a kutatók nyáron mérték a legmagasabb D-vitamin szintet a betegekben. Az egyetlen időszak, amikor a vitamint nem szedő résztvevők D-vitamin-szintje meghaladta az ajánlott minimumot (50 nmol/L), júliustól szeptemberig tartott. A heti 18 950 NE (nemzetközi egység) D-vitamint szedő betegek szintje az UV-B sugárzástól függetlenül stabilan 70 nmol/L felett maradt, és nem mutatott évszakos ingadozást.

A D-vitamin szedése 50%-kal csökkentette a relapszusok számát, ez a különbség azonban szinte kizárólag a januártól márciusig tartó időszakban jelentkezett, amikor a legalacsonyabb volt a vitamin szedése nélkül mért D-vitamin-szint. Ha ezt az időszakot nem vették figyelembe, akkor a D-vitamin szedésének pozitív hatása már nem volt szignifikáns.

Egy korábbi kutatás alapján a relapszusok számának növekedése másfél hónappal az UV-B-sugárzás csökkenése után jelentkezik, ezért a D-vitamin pótlását már az őszi időszakban érdemes elkezdeni, ugyanakkor télen és kora tavasszal lehet a legfontosabb a D-vitamin-szint optimális értékének fenntartása.

Bővebben: Vitamin D supplementation differentially affects seasonal multiple sclerosis disease activity

9 ok, amiért SM betegként érdemes kimenni a szabadba

erdőA természetben való időtöltésnek számos pozitív hatása van, ami nem véletlen, hiszen szervezetünket az evolúció nem a városokban, hanem az erdőkben való életre képezte ki. Egy átlag emberhez képest a sclerosis multiplex betegek számára a természet kedvező hatásai még kifejezettebbek lehetnek, mivel több általa befolyásolt tényezőnek is fontos szerepe van a páciensek állapotromlásában.

Tovább olvasom

A sclerosis multiplex megelőzése

olvasási idő: 3 perc
nehézségi szint: könnyű


dobókockákA sclerosis multiplex egy gyógyíthatatlan neurodegeneratív betegség. A betegségre való hajlam örökölhető, kialakulásában azonban a környezetnek is nagy szerepe van. Egypetéjű ikrek esetén ha az egyik fél beteg, testvérének 25%-30% esélye van arra, hogy a másikuk is SM-es lesz [1]. Elsőfokú rokoni kapcsolat esetén 3-4% az esély az SM kialakulására [2]. Összehasonlításképpen érdemes tudni, hogy az átlagpopulációban ez az érték 0,1%. Ha tehát valakinél előfordul a betegség, a család többi tagjának érdemes megelőző intézkedéseket tennie, hogy minél kisebb eséllyel jelentkezzen náluk az SM.

Tovább olvasom

Az idei ACTRIMS konferencia hírei

az ACTRIMS 2017-es konferenciájának logójaAz ACTRIMS a sclerosis multiplex kutatásának és gyógyításának amerikai bizottsága. A szervezet a múlt héten tartotta éves szakmai konferenciáját Floridában. Az ott bemutatott kutatási eredményekből szemezgettünk.

Tovább olvasom

OMS program: sclerosis multiplex diéta és életmód

olvasási idő: 5-8 perc


Számtalan életmód- és étrendbeli tanács kering az interneten sclerosis multiplex betegeket célozva, ezek azonban gyakran kölcsönösen ellentmondanak egymásnak. Az összevisszaság mögött nem feltétlenül a tudományos adatok ellentmondásossága áll. Az étrenddel és életmóddal kapcsolatos kutatások ugyan viszonylag ritkák, és sokszor nem lehet belőlük egyértelmű következtetéseket levonni, a legtöbb, neten keringő ajánlattal azonban a baj sokkal alapvetőbb: nem is tudományos kutatások alapján készültek.

Tovább olvasom

A D-vitamin pótlás korlátai

D-vitamin zselé kapszulákA szervezet D-vitamin szintjével összefüggésbe hozták már a sclerosis multiplex kialakulásának esélyét és a betegség aktivitási szintjét egyaránt. A jelenleg elfogadott nézet szerint tehát ha valaki nem jut elegendő mennyiségű D-vitaminhoz, annak megnő az esélye arra, hogy SM beteggé váljon, illetve ha már RRMS páciens, akkor a D-vitamin hiánya hozzájárul ahhoz, hogy több relapszussal kelljen megbirkóznia.

Egy nemrégiben publikált, 554 beteg bevonásával végzett, három évre visszatekintő retrospektív vizsgálat eredménye szerint azonban a D-vitamin szintje és a relapszusok száma csak az ifjabb korosztály (a 38 évnél fiatalabb személyek) körében áll kapcsolatban egymással. A húszas és harmincas éveikben járó betegek szervezetében mért D-vitamin szint tehát elég jól előrejelzi a shubok előfordulási számát.

A kutatás másik következtetése az, hogy mindössze 3 évet figyelembe véve nem mutatható ki a D-vitamin hatása az EDSS-skálával mért rokkantsági fokra. Ezt az eredményt azonban az is okozhatta, hogy a vizsgálatban résztvevő betegek csak alacsony dózisú (napi 400-800 IU azaz 10-20 µg) D-vitamin kiegészítőt szedtek. A vitaminpótlásnak tehát vagy ennél nagyobb dózisban kell történnie, vagy 3 évnél hosszabb távlatban van védelmező hatása a kór lefolyására.

Bővebben: Vitamin D Status Does Not Affect Disability Progression of Patients with Multiple Sclerosis over Three Year Follow-Up