A kannabisz hatóanyagai képesek csökkenteni az idegsejtek gyulladásait a sclerosis multiplex állatmodelljében (EAE). A kutatók szerint a gyulladáscsökkentő hatás lehetséges magyarázata a bélflóra egyensúlyzavarának egészséges irányba történő helyreállítása.
Címke: gyulladás
9 ok, amiért SM betegként érdemes kimenni a szabadba
A természetben való időtöltésnek számos pozitív hatása van, ami nem véletlen, hiszen szervezetünket az evolúció nem a városokban, hanem az erdőkben való életre képezte ki. Egy átlag emberhez képest a sclerosis multiplex betegek számára a természet kedvező hatásai még kifejezettebbek lehetnek, mivel több általa befolyásolt tényezőnek is fontos szerepe van a páciensek állapotromlásában.
Gyulladáskeltő és gyulladáscsökkentő ételek és összetevők listája
Az Étrendi gyulladásos index (Dietary Inflammatory Index (DII)) egy olyan nyilvántartás, ami a teljes elérhető tudományos cikk-adatbázis alapján rangsorolja a különböző ételeket és összetevőket az alapján, hogy hány és milyen minőségű kutatások találták azokat gyulladáskeltőnek vagy gyulladáscsökkentőnek. A kapott számok alapján ezután meg lehet határozni egy-egy személy étrendjéről, hogy az mennyire gyulladáskeltő illetve -csökkentő. Ezt az értéket egy kísérletben összehasonlították a résztvevők vérében mért gyulladásjelzőkkel, ami alátámasztotta, hogy az index által számolt értékek felhasználhatóak a szervezetben lévő gyulladás mértékének előrejelzésére. A nyilvántartás eredetileg 2009-ben készítették el [1], majd 2014-ben jelent meg egy továbbfejlesztett változata [2].
A váltott műszakos munka növeli a sclerosis multiplex kockázatát
Egy felmérés szerint a sclerosis multiplex betegek körében az átlaghoz képest többen dolgoztak fiatal korukban váltott műszakban. Azok, akik 20 éves koruk előtt 3 vagy több évig váltott műszakban dolgoztak, kétszeres eséllyel válnak SM beteggé – derült ki egy korábbi kutatást alátámasztó vizsgálatból.
A kutatók szerint az éjszakai munka során felborul az ember cirkadián ritmusa (azaz az ember biológiai órája), illetve az alvásmegvonás zavart okoz a melatonin-termelésben. Ezek gyulladási folyamatokat indítanak meg a szervezetben, ami részben magyarázhatja a megfigyelt jelenséget. Amennyiben ez így van, az arra utal, hogy a már SM betegek számára is hasznos lehet a váltott műszak kerülése illetve a megfelelő alvási szokások kialakítása.
Bővebben: Shift work at young age is associated with increased risk for multiple sclerosis
Koleszterincsökkentő gyógyszert sclerosis multiplexre?
A koleszterincsökkentő gyógyszerek aduásza a sztatinok csoportja. Ez a legelterjedtebben alkalmazott gyógyszer a világon, ami széleskörű szükségletessége mellett azért is közkedvelt, mert keveseknél okoz mellékhatásokat.
A sztatinok egyik típusa a szimvasztatin. Erről csak nemrégiben derült ki az a meglepő tény, hogy koleszterin- és vérzsírcsökkentő, az erek belső falának funkcióját segítő, valamint érszűkületgátló hatásai mellett az olyan autoimmun betegségekben is jótékony szerepet játszhat, mint az 1-es típusú cukorbetegség, a sokízületi gyulladás (rheumatoid arthritis) vagy éppen a sclerosis multiplex. A szimvasztatin ugyanis gyulladásgátló erővel is bír.
Annak ellenére, hogy a szimvasztatint nem erre a célra tervezték, a hatóanyag egyfajta dugóként működik azokban a fehérjékben, amelyek a szervezetet támadó immunsejteket a gyulladás területén tartják. Ha ez a dugó jelen van, az immunsejtek nem tudnak tovább közreműködni a gyulladás fenntartásában, erősödésében és terjedésében.
Ezt a mechanizmust eddig csak laboratóriumi körülmények között figyelték meg, ezért mindenképpen szükséges, hogy a kutatók reprodukálják a hatást élő szervezetben is, de ha ez sikerül, az az autoimmun betegségek terápiájában egy új fejezetet nyithat.
Bővebben: Effect of cholesterol medicine on inflammatory diseases mapped
A depressziót is gyulladás okozza SM-ben?
A sclerosis multiplex betegek közül többen küzdenek depresszióval, mint az átlagpopuláció tagjai, beleértve az egyéb, élethosszig tartó és fogyatékossággal együtt járó krónikus betegségben szenvedőket is.
Úgy tűnik, a depresszió kiváltó oka SM-ben a hippocampus gyulladásos érintettsége. A hippocampus az agynak az a területe, ami az érzelmek és a motiváció szabályozásában elsődlegesen vesz részt. A hippocampus az immunaktivációra úgy reagál, hogy módosítja a más agyterületekkel szőtt kapcsolatait. A vizsgálatot végző kutatók szerint ez a felfedezés nem csak az SM betegek körében bírhat jelentőséggel, hiszen nem kizárt, hogy az általános depresszió kialakulásának hátterében is efféle gyulladásos folyamatok állnak.
Bővebben:
Brain Inflammation Linked to Depression in Multiple Sclerosis
Hippocampal Neuroinflammation, Functional Connectivity, and Depressive Symptoms in Multiple Sclerosis
Az SM betegek bélflórája eltér az egészségesekétől
A sclerosis multiplex betegek bélflórája eltér az egészséges személyek bélbaktériumaitól. Ez az eltérés sajnálatos módon úgy néz ki, hogy a gyulladásos folyamatokkal összefüggésben álló baktériumokból több, míg az előnyösebb tulajdonságúak közül kevesebb él az SM-esek bélrendszerében. Ez utóbbiak jellemzően azok a baktériumok, amelyek az olyan egészséges ételek fogyasztásának hasznosításában vesznek részt, mint a szójabab és a lenmag.
Sőt, a kezelt és kezeletlen betegek között is találtak különbségeket, ami arra utal, hogy a terápiák képesek némileg normalizálni a bélflórát. Ahhoz viszont további és nagyobb mintán végzett vizsgálatok szükségesek, hogy kiderüljön, ezek a különbségek vajon hozzájárulnak-e az SM kialakulásához vagy éppen következményei a betegségnek.
Bővebben:
Bad gut bacteria linked to multiple sclerosis
Gut Bacteria Differ in People with MS and May Respond to Disease-Modifying Therapies
Szokatlan bélbaktériumok SM-es gyerekekben
Az SM-ben szenvedő gyerekek bélbaktériumai eltérnek az egészséges gyerekekéitől.
A baktériumfajták változatossága ugyan hasonló az egészségesekhez képest, azonban két dologban különbözik egymástól a két gyerekcsoport:
1. Egy speciális baktériumtípusból több él az SM-es gyerekek bélflórájában. Márpedig ez egy olyan baktériumfaj, amely elősegíti gyulladásos folyamatokat.
2. Egy másik baktériumtípusból, aminek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak, kevesebb él az SM betegek bélflórájában.
Egyelőre még bizonytalan, hogy ezek a különbségek specifikusan az SM-re utaló jelek-e, vagy szélesebb körben az autoimmun betegségek előrejelzői lehetnek.
Bővebben: Gut microbiota in early pediatric multiple sclerosis
Melegebbek a relapszáló-remittáló SM betegek
Egy 2014-es kutatás szerint a relapszáló-remittáló SM betegek testhőmérséklete külső behatás nélkül is melegebb (37,04°C +- 0,27°C) az egészséges kontrollcsoporthoz (36,83°C +- 0,33°C) és a másodlagos progresszív SM betegekhez képest (36,75°C ± 0,39°C). A magasabb testhőmérsékletű betegek egyúttal nagyobb fizikai fáradtságérzetről számoltak be. [1]
A kutatók egy másik, 2015. áprilisi cikkükben arról írnak, hogy az MR-rel mért agyi hőmérséklet hasonló módon különbözik a relapszáló-remittáló (37,71°C +- 1,09°C) és a progresszív betegek (36,92°C +- 0,93°C) között. [2]
A hőmérséklet-eltérés lehetséges okai azok az agyban zajló gyulladásos folyamatok, melyek kevésbé vannak jelen az SM progresszív formájában.
A kísérletek alapján a test és az agy hőmérsékletének mérése lehetővé teheti a tüneteket nem okozó agyi gyulladások detektálását, ez pedig lehetőséget ad arra, hogy ez alapján is döntsenek az orvosok az alkalmazott kezelésekről.