Előhűtéssel megelőzhetőek a hőemelkedés miatti tünetek

A rendszeres mozgás jó hatással van a sclerosis multiplex betegekre, ezért az minden SM páciensnek ajánlott. Sajnos a sportolás hőmérséklet-emelkedéssel is jár, ami sok betegnél átmeneti rosszabbodást okoz, így ők inkább tartózkodnak a mozgástól, vagy egyes esetekben akadályozottak is benne. Egy friss amerikai kutatás szerint a test előzetes hűtése segíthet ezen a problémán.

Deres ablaküvegen hagyott brr... felirat

A kísérleti alanyok sportolás előtt 30 percig 16-17 fokos vízben hűsöltek derékig (egész pontosan “csípőlapát felettig”). Az ez után végzett feladatokat a hűtést nem használt kontrollcsoporthoz képest gyorsabban teljesítették, kisebb fáradtságról számoltak be, és kisebb mértékű tüneti rosszabbodás jelentkezett náluk.

Az eredmények arra utalnak, hogy ezzel a megoldással a hőérzékeny betegek komfortosabban és kevesebb mellékhatással sportolhatnak. (Egy esetleges otthoni teszt előtt mindenképpen érdemes konzultálni az orvosoddal.)

Bővebben: Effect of precooling on physical performance in multiple sclerosis

Tényleg kerülniük kell a meleget az SM betegeknek?

olvasási idő: 2 perc


napozó nő a tengerpartonSok sclerosis multiplexről szóló cikk általános jó tanácsként ajánlja a betegeknek a meleg környezet illetve a test felmelegedésével járó helyzetek kerülését. A javaslatot általában azzal indokolják, hogy a hőemelkedés az SM-esek állapotának rosszabbodását okozhatja. Ez a magyarázat azonban ebben a formában félrevezető.

Tovább olvasom

Melegebbek a relapszáló-remittáló SM betegek

Agy hőtérképeEgy 2014-es kutatás szerint a relapszáló-remittáló SM betegek testhőmérséklete külső behatás nélkül is melegebb (37,04°C +- 0,27°C) az egészséges kontrollcsoporthoz (36,83°C +- 0,33°C) és a másodlagos progresszív SM betegekhez képest (36,75°C ± 0,39°C). A magasabb testhőmérsékletű betegek egyúttal nagyobb fizikai fáradtságérzetről számoltak be. [1]

A kutatók egy másik, 2015. áprilisi cikkükben arról írnak, hogy az MR-rel mért agyi hőmérséklet hasonló módon különbözik a relapszáló-remittáló (37,71°C +- 1,09°C) és a progresszív betegek (36,92°C +- 0,93°C) között. [2]

A hőmérséklet-eltérés lehetséges okai azok az agyban zajló gyulladásos folyamatok, melyek kevésbé vannak jelen az SM progresszív formájában.

A kísérletek alapján a test és az agy hőmérsékletének mérése lehetővé teheti a tüneteket nem okozó agyi gyulladások detektálását, ez pedig lehetőséget ad arra, hogy ez alapján is döntsenek az orvosok az alkalmazott kezelésekről.

Mennyi ideig tart egy relapszus?

olvasási idő: 6 perc


Honnan tudni, hogy relapszusom vagy pszeudorelapszusom van?

Relapszusnak (más néven rohamnak vagy shubnak) hívjuk, amikor az agyban vagy a gerincvelőben történt friss gyulladás miatt új SM tünetek jelentkeznek vagy régi tünetek jelennek meg újra. A relapszustól megkülönböztetjük a pszeudorelapszust (vagy más néven álrohamot), amikor a rosszabbodást nem egy új gyulladás, hanem a már meglévő myelinsérülések okozzák.

Tovább olvasom

A hőmérséklet hatása az SM tüneteire

olvasási idő: 4 perc


A sclerosis multiplexes betegek 60-80%-a rendszerint azt tapasztalja, hogy testének felhevülése esetén a lappangó tünetei rosszabbodnak, sőt akár új tünetei jelennek meg. 1

Tovább olvasom