Egyensúlyzavar sclerosis multiplexben

olvasási idő: 3 perc


labdán egyensúlyozó elefántA sclerosis multiplex betegek gyakori tünete az egyensúlyzavar, amit a kisagyban megjelenő demyelinizáció okoz. A kisagy (cerebellum) hátul, a tarkó magasságában, a nagyagy alatt helyezkedik el. Egyik fő funkciója a mozgáskoordináció, ennélfogva sérülése esetén a mozgás összerendezésének zavarát, egyensúlyvesztést és a motoros tanulási készségek csökkenését tapasztalhatja a páciens.

Egyensúlyzavar okai

Az egyensúlyzavarok három csoportba sorolhatóak aszerint, hogy az idegrendszer melyik része érintett az előidézésükben.

1. Bemenet (észlelés):
A látás, az egyensúlyérzékelésért felelős belső fül vagy a test egyéb szenzoros érzékelésének problémái azért okoznak egyensúlyzavarokat, mert az agy a valóságtól eltérő, megtévesztő információkat kap a test fizikai helyzetéről.
– a homályos látás vagy a kettős látás téves információkat szolgáltat arról, merre mozog a test az őt körülvevő világban
–  belső fül folyamatosan tájékoztatja az agyat a fej pozíciójáról és dőlésszögéről, ezért ha ez az összeköttetés sérül, az innen érkező információk hiányoznak az egyensúly megtartásához
– az olyan testi érzésváltozások, mint a zsibbadás vagy a bizsergés esetén az agy nem kap pontos adatokat a testet érintő hatásokról

2. Feldolgozás, információtovábbítás:
A myelinpusztulás és az idegi károsodás akadályozza az agyba érkező és az onnan kiinduló idegi jelek feldolgozását és továbbítását.

3. Kimenet (mozgás):
A sclerosis multiplex közvetve hatással lehet azoknak az izmoknak a működésére is, amelyek elvégzik az agyból kimenő utasításokat. Ilyenkor az izom nem képes megfelelően végrehajtani azokat az instrukciókat, amelyekre az agy utasítja. A koordinációs zavarok ebben az esetben izommerevségen, izomgörcsön, remegésen vagy izomgyengeségen keresztül valósulnak meg. Egy megfeszült vagy legyengült izom például nem képes a kívánt pozícióba mozdítani az adott végtagot, vagy éppen túl lassan végzi el ezt a kiadott parancsot. Ha ez esetleg még egy szenzoros problémával társul arról, milyen pozícióban áll az az adott izomcsoport, a kettő együtt könnyen vezet egyensúlyvesztéshez.

szédülésAz egyensúly zavarait azonban okozhatják az SM-től teljesen független tényezők is. Bizonyos fejmozgások bárkiben azt az érzetet kelthetik, mintha forogna a világ, és az alacsony vérnyomású személyek hirtelen történő nagyobb mozdulatai is kiválthatnak pár másodpercig tartó szédülést. A belső fül fertőzése szintén szédülést és hányingert okoz, de számtalan gyógyszernek is vannak efféle mellékhatásai. Mindezek a problémák gyógyíthatóak, de a megfelelő kezeléshez szükség van az ok feltárására.

Egyensúlyzavar kezelése

egyensúlyzavar kezelésére kifejlesztett gyógytornaA remegésektől eltérően az egyensúlyzavar sajnos nem mérsékelhető gyógyszerekkel, ezért a legjobb ellenszere a célzott gyógytorna. Egy specifikusan egyensúlyfejlesztésére tervezett gyógytornaprogram olyan gyakorlatokat foglal magában, melyek a testtartás javításával, az izmok erősítésével és a hajlékonyság növelésével fejlesztik a beteg egyensúlyozási képességeit.

A szélesebb körben elterjedt mozgásformák közül a jóga, a pilates, az aerobic és a tai-chi bizonyítottan javítja az egyensúlyt, de a sétálás is megfelelő erre a célra. Amennyiben a panaszok olyan erősek, hogy séta közben erős koncentráció szükséges az egyensúly megtartásához, érdemes magára a járásra fókuszálva, beszélgetés nélkül vagy egyedül sétálni, esetleg sétabot segítségével próbálkozni. A Magyar Sclerosis Multiplex Társaság ajánlása szerint jó segítséget jelenthet a lovaglás is.

Ha az egyensúly zavarai egy új relapszus keretében jelennek meg, magának a relapszusnak a kezelésével, azaz nagydózisú szteroid kúrával csökkenthetőek a tünetek. Mivel ez felgyorsítja a relapszusból történő felépülést, így segít az egyensúlyzavarok akut mérséklésében.

Amennyiben az egyensúlyra rossz hatással van a testhő emelkedése (ezt a jelenséget pszeudorelapszusnak vagy Uhthoff-szindrómának hívják), a hőmérséklet megváltozásának okát kell megszüntetni, hogy a tünetek lecsillapodjanak.

Felhasznált irodalom

Causes of balance and walking problems
Treatments for balance and walking problems
Multiple sclerosis movement and balance problems cause identified…

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük