A béta-interferon terhes és szoptató nőknek is adható

Az EMA döntése szerint a terhesség és a szoptatás mostantól nem számít az interferon-kezelés ellenjavallatának relapszáló-remittáló sclerosis multiplexben. Több mint 1000 várandósság adatai azt igazolták, hogy a béta-interferon fogamzás előtti és/vagy első trimeszterbeli alkalmazása nem fokozza a jelentősebb veleszületett rendellenességek kockázatát.

terhes nő

Sajnos azonban a kutatásban az első trimeszter során történt gyógyszerhasználat időtartama nem pontosan ismert, mivel az adatok még abból az időszakból származnak, amikor a várandósság felismerésével a kezelést felfüggesztették. Ebből kifolyólag nem állnak rendelkezésre adatok a második és a harmadik trimeszterben történő alkalmazásra vonatkozóan sem.

Bővebben: A béta-interferon klinikailag indokolt esetben várandósoknak és szoptató anyáknak is adható → OTSZ Online

Az idei ECTRIMS konferencia hírei a gyógyszerekről

Másfél hete Párizsban tartották az ECTRIMS konferenciát, ahol különböző kutatási eredményeket osztottak meg egymással a szakma képviselői. A konferencia anyagának sclerosis multiplex gyógyszerekkel kapcsolatos részeiből szemezgettünk.

Tovább olvasom

Az interferon-béta majdnem megduplázza az agyvérzés kockázatát

stroke illusztrációEgy új, 2485 relapszáló-remittáló SM beteg adatait vizsgáló kutatás szerint az interferon-béta gyógyszer szedése 1,8-szorosára növeli − azaz majdnem megduplázza − az agyvérzés, 1,6-szorosára a migrén, valamint 1,3-szorosára a depresszió és a hematológiai (azaz a vérképző- és nyirokszervi) rendellenességek kockázatát. Míg ez utóbbi három mellékhatás már korábban is köztudott volt, az agyvérzés kiemelkedő esélye eddig nem szerepelt a mellékhatások között.

Az interferon-béta alkalmazása a viszonylag kis kockázatú betegségmódosító kezelések közé tartozik, és a kutatók szerint még a fenti eredmények sem változtatnak e besoroláson.

Bővebben: Evaluating the safety of β-interferons in MS

A korai kezelés csökkentheti az SM esélyét és a relapszusok számát

A sclerosis multiplex kialakulásának legelső jeleire megindított interferon-kezelés csökkentheti a későbbi SM diagnózis esélyét és a relapszusok számát.

Interferon-beta-1b injekció

Az SM legelső tünetei jellemzően nem utalnak kizárólagosan SM-re. Ilyenek lehetnek a látásproblémák, egyensúlyzavarok, fáradtság, érzéskiesések, bizsergések és zsibbadások. Egy svájci kutatócsoport 11 évvel ezelőtt indított és most végéhez ért vizsgálata szerint azonban az efféle, kétséges tünetekre két éven át adott interferon beta-1b kezelés három módon is jótékonyan hat az SM lefolyására:

  1. 33%-kal csökkenti a későbbi SM diagnózis esélyét
  2. kétszeresére nyújtja a következő relapszusig eltelt időt (1888 napra, szemben a korai kezelést nem kapott betegek 931 napig tartó tünetmentes időtartamával)
  3. 19%-kal csökkenti az évenkénti relapszusok számát (0,21-re, szemben a nem kezelt betegek 0,26-os évenkénti shub-számával)

A 11 évvel későbbi, pillanatnyi állapotra azonban nem volt hatással ez a korai terápia: az interferont kapott és a nem kezelt betegek között ugyanis ilyen hosszú idő elteltével már nem volt különbség sem az általános rokkantsági fokot, sem az SM okozta agyi károsodást tekintve. Úgy tűnik tehát, hogy az első két évben kapott interferon-kezelés inkább csak az SM lezajlásának sebességére hat, mintsem hogy egy életre szóló betegségenyhítő segítséget nyújtana.

Bővebben: Treating earliest signs reduces risk of diagnosis, relapse