A relapszáló-remittáló sclerosis multiplex másodlagos progresszívvé válását jelenleg nem tudjuk megbízhatóan előrejelezni, egy új kutatás azonban most több ezzel kapcsolatos összefüggésre is rámutatott.
Az 5 éves vizsgálatban olyan SM betegek vettek részt, akik már legalább 50 évesek és minimum 15 éve betegek. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy milyen tulajdonságok használhatóak fel a másodlagos progresszív SM kialakulásának előrejelzésére. A vizsgálat ideje alatt a betegek 33%-a vált progresszívvé. Az ő csoportjuk tagjai négy paraméterben tértek el a relapszáló-remittáló személyektől:
- átlagban idősebbek voltak (54,8 vs. 52,1 év)
- a vizsgálat kezdetekor és végekor is magasabb EDSS pontszámot értek el (3,5 vs. 2,6 illetve 5,6 vs. 3,0)
- nagyobb valószínűséggel számoltak be már a kezdetekben is alsó végtagproblémákról (53,2% vs. 21,5%)
- nagyobb valószínűséggel számoltak be már a kezdetekben is valamilyen fokú fáradékonyságról még akkor is, ha figyelembe vették a korukat, a betegségük idejét és az EDSS értéküket (91,5% vs. 68,2%)
Az alsó végtagproblémák és a fáradékonyság erősen korreláltak egymással, és a kutatás alapján ezek a mutatók hasznosak lehetnek az SM progresszívvé válásának előrejelzésében.
Már 40 éves vagyok, a relapszáló-remittáló formát kb:20 éve mondták a kórházban zsibbadásra, hogy (akkor betaferon injekcióval szúrtam magam kb 2 évig), “fogjuk rá, hogy SM”. És azt soha senki nem mondta nekem, hogy ne szüljek, csak egy vizsgálaton, hogy akkor szüljek ha van segítségem. Ennek ellenére eddig is elláttam gyerekemet, sőt egészséges ismerősöknél is volt, és jönnek is hozzám, de most a szülők engedélye nélkül, a más jellegű beteg édesanyám magánál tartja gyermekemet. Nővérem pedig M.o.-n sem tartózkodik, ő csak intézkedik.