olvasási idő: 5 perc
nehézségi szint: közepes
A BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) az agyi eredetű növekedési faktor névvel ellátott fehérje, aminek fontos szerepe van az idegrendszer megfelelő működésében és az agyi plaszticitásban.
A BDNF segít megelőzni az agysejtek pusztulását, elősegíti az új idegsejtek születését és a már meglévő idegsejtek közötti kapcsolatok létrejöttét, valamint szerepet játszik a myelin építésében is. Az új idegi kapcsolatoknak fontos szerepük van a tanulásban, és ahhoz is szükségesek, hogy egy sérült agyterület funkcióit a környező területek átvehessék, ezáltal a beteg a sérülés után visszanyerhesse régi képességeit.
Miért érdemes növelni a BDNF-szintet?
A magas BDNF-szint az egészséges, öregedő agynak is hasznára válik, az SM betegek számára pedig még inkább hasznos lehet. Kutatások során kimutatták, hogy a BDNF-nek szerepe van az SM léziók gyógyulásában [1], sőt, a glatiramer-acetát nevű SM gyógyszer hatóanyag is részben a BDNF-szint emelésén keresztül fejti ki pozitív hatását [2]. Az alacsony BDNF-szinttel rendelkező SM betegek rosszabbul teljesítenek a kognitív funkciókat vizsgáló tesztekben [3]. Általánosságban véve pedig a BDNF csökkent mennyisége olyan problémákkal kapcsolható össze, mint az Alzheimer-kór, a gyorsabb öregedés és a depresszió.
A BDNF-szint étrenddel és életmódbeli változtatásokkal is növelhető. Ha megnézzük, hogy mik növelik a BDNF-szintet [4], csupa olyan dologra bukkanunk, amik független, a BDNF-szintet nem vizsgáló kutatások alapján is hasznosak lehetnek az SM betegeknek, és többségüket az OMS program is ajánlja.
Mi növeli a BDNF-szintet?
1. Intenzív testmozgás
Több más pozitív fizikai és pszichológiai hatása mellett a rendszeres, intenzív testmozgás a BDNF-szintet is növeli [5] [6]. A megfelelő hatáshoz a maximum pulzusszámod 60-75%-át érdemes legalább 30 percig fenntartani. Egy-egy edzés ugyanakkor önmagában nem sokat jelent, a megfelelő hatáshoz rendszeres testmozgás szükséges.
2. Időszakos éhezés és kalóriamegvonás
Az időszakos éhezés (pl. heti egyszeri koplalás) és a kalóriamegvonás (azaz a mindennapos kalóriabevitel csökkentése) nagy valószínűséggel megnöveli az emberek várható élettartamát és általános egészségét, valamint növeli a BDNF-szintet is. Ahogy a mozgásnál, itt is hosszabb távú elkötelezettség szükséges a megfelelő hatás eléréséhez [7] [8].
A túlsúlyos nők BDNF-szintje alacsonyabb, amiben szerepet játszhat az is, hogy ők jellemzően kevesebbet mozognak, és náluk a kalóriamegvonás pozitív hatásai sem érvényesülnek. Ha a BMI szerint te sem a normál kategóriába tartozol, a fogyás segíthet növelni a BDNF-szintedet [9].
3. Ártalmas ételek elkerülése
A finomított cukor és a telített zsír fogyasztása csökkenti a BDNF-szintet [10], ezért érdemes minél inkább visszafogni ezek használatát. Az étrend megváltoztatása itt sem azonnal, hanem néhány hónap alatt éri el a hatását.
4. Speciális ételek és étrendkiegészítők fogyasztása
Több ételről és étrendkiegészítőről is kimutatták, hogy pozitív hatással van a BDNF-szintre. Ilyen például a kurkuma [11] [12], a zöld tea [13], az omega-3 zsírsavak (DHA) [14] [15] és a rezveratrol [16].
5. Napozás
A BDNF-szint évszakos változást mutat, amit nagyban befolyásol a napos órák száma [17]. Egy kísérletben a két és fél hónapon át szedett 2000 IU mennyiségű D-vitamin viszont nem befolyásolta a BDNF-szintet [18], ezért valószínű, hogy a napfény nem a D-vitamin szintjének növelése útján fejti ki BDNF-növelő hatását.
6. Szociális élet
A fiatalkori aktív szociális környezet a BDNF-szint hosszan tartó megnövekedésével járhat [19] [20]. Valószínűsíthető, hogy az aktív társasági életnek később is pozitív hatása van.
7. Tanulás
A tanulás növeli a BDNF-szintet az agy érintett területein [21] [22]. Egereknél ehhez több napos tanulás volt szükséges. Mindez arra utal, hogy érdemes minél több területen rendszeresen képezni magadat.
8. Stressz és depresszió kerülése
A krónikus és az akut stressz is csökkenti a BDNF-szintet [23], és a depressziós betegekben is alacsonyabb szint mérhető [24], ez utóbbin azonban az antidepresszáns gyógyszerek segíthetnek [25] [26].
9. Dohányzás abbahagyása
A dohányzók BDNF-szintje alacsonyabb a nem dohányzó társaikhoz képest, a dohányzás abbahagyása azonban megnöveli a szintjüket [27] [28].
Összegzés
Bár a BDNF-szint növelése a legtöbb esetben hasznos lehet, azok az egerek, akiknek genetikai okokból túlságosan magas volt a BDNF-szintjük, tanulási nehézségekkel és memóriazavarokkal küzdöttek [29]. Noha nem valószínű, hogy ilyen kórosan magas szintet életmódváltással el lehet érni, ez fontos figyelmeztetés arra, hogy a BDNF-rendszer komplexebb, mintsem hogy azt mondhatnánk, mindenáron megéri növelni a BDNF-szintet.
Ugyan a fentebb felsorolt kutatások egy részét egereken végezték, a BDNF-szintet növelő módszerek között nagyon sok olyan található, amelyek független, kifejezetten sclerosis multiplex-szel kapcsolatos vizsgálatok szerint is hasznosak lehetnek az SM betegek számára. Mindez jó példa arra, hogy az SM-mel közvetlenül nem összefüggő tudományos eredmények ismerete is hasznos információval szolgálhat a betegeknek ajánlott életmóddal kapcsolatban.