A triptofán-mentes diétán tartott egerek védve vannak a kísérleti úton előidézett sclerosis multiplex (EAE) tüneteivel szemben, valószínűleg a bélrendszeri mikrobiom közreműködése révén.
A triptofán teljes körű elhagyásával megváltozik a bélflóra összetétele, ami egy olyan jelet küld az immunsejtek irányába, aminek köszönhetően a szervezet számos részén mérséklődnek a gyulladásos reakciók, többek között a központi idegrendszerben lévő idegeket szigetelő myelinhüvely elleni immuntámadások is. Mivel a relapszáló-remittáló SM fellángoló tüneteit ezek az immuntámadások okozzák, így ezek megszűnésével tulajdonképpen megszüntethetőek a relapszusok, azaz tünetmentessé tehető a betegség.
A triptofán egy esszenciális aminosav, azaz a szervezet nem tudja előállítani, ezért a táplálékkal kell bevinni. A szervezet többek között B3‑vitamint és szerotonint, majd melatonint hoz létre belőle. A triptofán a legtöbb fehérjetartalmú élelmiszerben megtalálható, tehát a vörös húsokban, a baromfifélékben, a halfélékben, a tojásban. Különösen nagy a mennyisége a tejben és annak származékaiban (pl. joghurt, túró), a csokoládéban, a zabban, a csicseriborsóban, a banánban, a mangóban, a datolyában. Az olajos magvak közül nagy arányban tartalmaz triptofánt a szezámmag, a napraforgómag, a tökmag és a mogyoró.
Kiemelten hangsúlyozzuk, hogy a fenti megfigyeléseket egyelőre csak egérkísérletekkel igazolták, és a vizsgálat eredményei nem feltétlenül érvényesek az emberi szervezet esetében.
Bővebben: Triptofán-mentes diéta lenne a szklerózis multiplex gyógymódja? → Medical Online