A myelinhüvely jelentősége
A központi idegrendszer sejtjei közötti kapcsolatot azok nyúlványai, az axonok teremtik meg egymással. Az axonokat egy védőburok, a myelinhüvely veszi körül. A védőburkon belül az idegsejtek nyúlványai ideális környezetben vannak, és teljes hatékonysággal tudják szállítani az információt. Sclerosis multiplexben egy relapszus során ez a myelin károsodik. Ha a myelin nem épül vissza, akkor a relapszus során megjelenő tünetek megmaradnak, állandósulnak, hiszen az idegsejtek közötti információáramlás akadozik vagy akár teljesen megszűnik.
A myelint az oligodendrocita sejtek hozzák létre az agyban és a gerincvelőben. Ha azonban ezek a sejtek valamiért nem termelnek myelint, akkor esélytelen a felépülés az adott relapszusból.
Az oligodendrociták felelőssége
Korábbról már ismert volt, hogy az SM betegek agyában felhalmozódik a hialuronsav, és ez összefügg az oligodendrocita sejtek elégtelen működésével. A kettő úgy függ össze egymással, hogy az SM-ben megjelenő léziókban a hialuronsavat a hialuronidáz enzimek bontják le, és ezek egy olyan jelet küldenek az oligodendrocitákhoz, aminek hatására azok nem kapcsolják be a myelintermelésért felelős génjeiket.
A hialuronidáz enzimek féken tartása
A fentiek alapján egy nemzetközi kutatócsoport azt kezdte el vizsgálni, hogy a hialuronidáz enzimek gátlásával hogyan lehetne a myelin újratermelését elősegíteni. Már tíz éve dolgoznak egy olyan molekula kifejlesztésén, ami semlegesíti a hialuronidáz enzimeket, és ezáltal újra aktiválja az oligodendrociták működését.
Az S3-nak elnevezett molekula éppen ezt teszi. Egérkísérletekben már bizonyította, hogy fokozza a myelin újratermelését. Sőt, az S3 nemcsak helyreállította a myelinhüvelyt, hanem az idegsejtek közötti kommunikációt is felgyorsította, azaz valóban olyan jól funkcionáló myelin jött létre a hatására, amilyennel az ép idegrendszer működik. Ez azért jelentős eredmény, mert ezek szerint az S3 ténylegesen a célnak megfelelő működésre késztette az oligodendrocita sejteket.
Az S3 molekula további útja
A sikeres egérkísérletek után a kutatók már megkezdték a molekula tesztelését japán makákó encephalitis-szel fertőzött majmokon. Ha ez is eredményesen zárul, körülbelül egy év múlva megkezdődhetnek az embereken végzett vizsgálatok is.
Bővebben:
Egy új hatóanyag elősegítheti a mielinhüvely gyógyulását idegrendszeri betegségekben → Pharmindex
New compound promotes healing of myelin in nervous system disorders → Medical Xpress
A modified flavonoid accelerates oligodendrocyte maturation and functional remyelination → Glia
Kedves Szerkesztő!
Érdeklődnék, hogy áll a kutatás az S3 molekulával kapcsolatban? Sikeresek lettek a makákókon a kísérletek?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Dávid
Ezzel kapcsolatban azóta nem találkoztam újabb hírrel.
Üdvözlöm!
Arról szeretnék érdeklődni, hogy azóta esetleg némi előrelépés történt?
Válaszát előre is köszönöm!
Szeretnék érdeklődni az S3 molekula kutatásról! SM beteg vagyok.
Válaszukat köszönöm.
Üdvözlettel: Takácsné Pallaga Márta