Mozgásfejlesztés exoskeletonnal

Steve BarnesAz 59 éves, brit származású Steve Barnes-t már évek óta elektromos székbe kényszerítette a sclerosis multiplex, és orvosai is azt jósolták, hogy már sosem fog tudni járni. Egy kísérleti rehabilitációs program keretében azonban egy exoskeletonnak köszönhetően ismét talpra tudott állni.

A több hónapon át tartó, napi 5 órás program keretében az exoskeleton lassan előre és hátra sétált a betegekkel, ezzel fejlesztve azoknak az izmoknak a működtetését, amelyek az egyensúlyozáshoz, a mozgáshoz és az erőkifejtéshez szükségesek. Mivel az exoskeleton megtartja az embert, így mindeközben az eleséstől sem kellett tartaniuk a pácienseknek.

Steve Barnes oltár elé kíséri lányát

Míg Steve Barnes korábban mindössze 30 másodpercig tudott bizonytalanul megállni, a program végén már képes volt 2 percen át magabiztosan egyensúlyozni, sőt eközben a hátratekintés és karjainak előrenyújtása sem okozott nehézséget neki. A rehabilitáció fénypontja pedig az volt, hogy egy bottal közlekedve oltár elé tudta kísérni a lányát.

A programban használt exoskeleton jelenleg körülbelül 37 millió forint értékű, ám ez a technológia szerencsére évről évre egyre kifinomultabbá és egyre olcsóbbá válik.

Bővebben:
Robotvázat kapott, hogy oltárhoz kísérhesse lányát az esküvőjén → HVG

A neuroplaszticitás szerepe a gyógyulásban

olvasási idő: 5 perc
nehézségi szint: közepes


A sclerosis multiplex betegek immunrendszere megtámadja az idegsejtjeiket borító myelint, ezáltal változatos tüneteket okozva. Amikor a relapszusokból történő felépülésről beszélünk, gyakran kizárólag ennek a myelin rétegnek az újraépüléséről esik szó. Pedig az érintett képességek javulása valójában nem mindig kizárólag ennek köszönhető, szerepet kap benne egy másik folyamat is. Ismerkedj meg a neuroplaszticitással!

Tovább olvasom