A béta-interferon terhes és szoptató nőknek is adható

Az EMA döntése szerint a terhesség és a szoptatás mostantól nem számít az interferon-kezelés ellenjavallatának relapszáló-remittáló sclerosis multiplexben. Több mint 1000 várandósság adatai azt igazolták, hogy a béta-interferon fogamzás előtti és/vagy első trimeszterbeli alkalmazása nem fokozza a jelentősebb veleszületett rendellenességek kockázatát.

terhes nő

Sajnos azonban a kutatásban az első trimeszter során történt gyógyszerhasználat időtartama nem pontosan ismert, mivel az adatok még abból az időszakból származnak, amikor a várandósság felismerésével a kezelést felfüggesztették. Ebből kifolyólag nem állnak rendelkezésre adatok a második és a harmadik trimeszterben történő alkalmazásra vonatkozóan sem.

Bővebben: A béta-interferon klinikailag indokolt esetben várandósoknak és szoptató anyáknak is adható → OTSZ Online

Az SM első tünetének teljes gyógyulása jó prognózist ígér

Mivel a sclerosis multiplex nagyon eltérő lefolyású lehet az egyes betegek között, igen nehéz megjósolni egy adott személy hosszú távú kilátásait. Ezért a kutatók igyekeznek felderíteni azokat a tényezőket, amik valamiféle jóslattal szolgálnak az SM lefolyására.

autó ablakából kilógó lábakEgy 793 beteget vizsgáló kutatás most azt az eredményt hozta, hogy az SM első jelentkezésekor (onset) tapasztalt teljes gyógyulás csökkenti a közepes mértékű rokkantság (EDSS 3.0-5.5) esélyét 10 év távlatában nézve. Ez azt jelenti, hogy ha valaki annyira felépül az első relapszusából, mintha az szinte meg sem történt volna, annak jó esélyei vannak arra, hogy 10 év múlva csupán 1 enyhe vagy 2 minimális funkciózavarral éljen (azaz az EDSS-skálának maximum a 2.5 pontjáig jusson). A kezdeti tünetek teljes gyógyulásának tehát igen pozitív előrejelző értéke van.

Ezzel szemben az SM első jelentkezésétől számított 10 évvel későbbi időpontban tapasztalt krónikus depresszió és kognitív zavarok (azaz gondolkodásbeli nehézségek) súlyosabb rokkantsággal társulnak (EDSS 6.0 felett).

Mindemellett az is ismét igazolást nyert, hogy a terhesség nincs negatív hatással az SM lefolyására, illetve értelemszerűen az RRMS-ből másodlagos progresszív formára váltás a súlyos rokkantsághoz vezető út legbiztosabb előrejelzője.

Bővebben: Long Term Clinical Prognostic Factors in RRMS