A metionin kerülése mérsékelheti az SM súlyosbodását

Egy új kutatás szerint a metionin-szegény étrend csökkentheti a sclerosis multiplex megjelenésének, illetve súlyosbodásának esélyét.

Mi az a metionin?

A metionin kémiai szerkezete

A metionin egy aminosav, aminek fontos szerepe van az immunrendszer működésében. Noha sok sejtünk tud maga is metionint termelni, a kórokozókat és az SM-ben a myelint is megtámadó T-sejtek erre nem képesek, nekik az étrendben bevitt metioninra van szükségük. Az immunválasz során a T-sejtek a metionint S-adenozil-L-metioninná (SAM) alakítják, ami szükséges a gyulladásban szerepet játszó Th17 sejtek megszületéséhez. A kutatók azt találták, hogy az SM egérmodelljében (EAE) a metioninban szegény diéta a Th17 sejtek létrejöttének csökkenéséhez, és ezzel a betegség megjelenésének, illetve súlyosbodásának csökkenéséhez vezetett. [1]

A csökkentett metionin-bevitellel gyakorlatilag elveszed a túlzottan aktív immunválasz üzemanyagát, anélkül, hogy az immunrendszer többi részében kárt tennél.” – nyilatkozta a kutatás vezetője [2]. A szerzők ugyanakkor fontosnak tartják kiemelni, hogy a vizsgálatban egerek szerepeltek, így annak eldöntéséhez, hogy a metionin-szegény étrend embereknél is hatásos-e, további kutatásokat igényel.

A megfigyelés alapján tehát jelenleg nem lehet ajánlatot megfogalmazni a metionin-bevitellel kapcsolatban. Amennyiben ennek ellenére úgy gondolod, hogy szeretnéd csökkenteni a metionin beviteledet, az alábbiak segíthetnek eldönteni, hogy miből fogyassz kevesebbet.

Mi mennyi metionint tartalmaz?

tojásKimagaslóan sok metionint tartalmaz a tojás, valamint a húsok és a halak, a növényi eredetű ételek közül pedig a szezámmag, a paradió, néhány más növényi mag és a gabona szemek. A legtöbb hüvelyesben kevés a metionin, annak ellenére, hogy fehérjetartalmuk magas.

Metionin-források az étrendben (g/100g) [3]:

  • tojásfehérje (szárított, por formában): 3,204
  • szezámmag-liszt: 1,656
  • teljes tojás (szárított): 1,477
  • sajt (parmezán, aprított): 1,114
  • paradió: 1,008
  • szójaprotein-koncentrátum: 0,814
  • csirke: 0,801
  • hal (tonhal vízben, szárazanyag): 0,755
  • marhahús (szárított): 0,749
  • szalonna: 0,593
  • marhahús (darált, 95%-os sovány hús, 5% zsír, nyersen): 0,565
  • sertéshús (darált, 96%-os sovány hús, 4% zsír, nyersen): 0,564
  • búzacsíra: 0,456
  • zab: 0,312
  • földimogyoró: 0,309
  • csicseriborsó: 0,253
  • kukorica: 0,197
  • mandula: 0,151
  • bab (pinto, főzve): 0,117
  • lencse (főzve): 0,077
  • rizs (barna, főzve): 0,052

A zöldségek és a gyümölcsök jellemzően elenyésző mennyiségű metionint tartalmaznak.

Bővebben:
Methionine Metabolism Shapes T Helper Cell Responses through Regulation of Epigenetic Reprogramming

Triptofán-mentes diéta a sclerosis multiplex tünetei ellen?

A triptofán-mentes diétán tartott egerek védve vannak a kísérleti úton előidézett sclerosis multiplex (EAE) tüneteivel szemben, valószínűleg a bélrendszeri mikrobiom közreműködése révén.

egerekA triptofán teljes körű elhagyásával megváltozik a bélflóra összetétele, ami egy olyan jelet küld az immunsejtek irányába, aminek köszönhetően a szervezet számos részén mérséklődnek a gyulladásos reakciók, többek között a központi idegrendszerben lévő idegeket szigetelő myelinhüvely elleni immuntámadások is. Mivel a relapszáló-remittáló SM fellángoló tüneteit ezek az immuntámadások okozzák, így ezek megszűnésével tulajdonképpen megszüntethetőek a relapszusok, azaz tünetmentessé tehető a betegség.

A triptofán egy esszenciális aminosav, azaz a szervezet nem tudja előállítani, ezért a táplálékkal kell bevinni. A szervezet többek között B3‑vitamint és szerotonint, majd melatonint hoz létre belőle. A triptofán a legtöbb fehérjetartalmú élelmiszerben megtalálható, tehát a vörös húsokban, a baromfifélékben, a halfélékben, a tojásban. Különösen nagy a mennyisége a tejben és annak származékaiban (pl. joghurt, túró), a csokoládéban, a zabban, a csicseriborsóban, a banánban, a mangóban, a datolyában. Az olajos magvak közül nagy arányban tartalmaz triptofánt a szezámmag, a napraforgómag, a tökmag és a mogyoró.

Kiemelten hangsúlyozzuk, hogy a fenti megfigyeléseket egyelőre csak egérkísérletekkel igazolták, és a vizsgálat eredményei nem feltétlenül érvényesek az emberi szervezet esetében.

Bővebben: Triptofán-mentes diéta lenne a szklerózis multiplex gyógymódja? → Medical Online

A zsíros étrend jelentősen növelheti a relapszusok esélyét

A sclerosis multiplex beteg gyerekeknek a felnőttekhez képest gyakoribbak a relapszusaik, ezért ők különösen alkalmasak arra, hogy a különböző étrendek hatását tanulmányozzák rajtuk. Egy új kutatásban 219 fiatalt vizsgáltak meg, hogy pontosabb képet kapjanak az étrend SM-ben betöltött szerepéről.

zsírban gazdag ételek

A kutatás arra jutott, hogy minden 10%-nyi zsírbevitel-növekedés 56%-kal növeli a relapszusok kockázatát. Amikor a kutatók csak a telített zsírokat vették figyelembe, a növekedés 237%-ra ugrott fel. Ezzel szemben minden, nagyjából 180 grammnyi zöldség fogyasztása 50%-kal csökkentette a relapszusok esélyét.

A kutatók azt is megvizsgálták, hogy más összetevők, például a cukor, a vas, a gyümölcsök vagy a rostok befolyásolják-e a relapszusok megjelenését, ezek esetében azonban nem sikerült semmilyen összefüggést kimutatniuk.

Noha a vizsgálat megfigyelő jellege − a szisztematikus kísérletekkel ellentétben − nem alkalmas arra, hogy ez alapján kimondják, a zsír okozza a relapszusokat, ugyanakkor több olyan út is van, amin keresztül a zsírnak valóban lehet ilyen hatása.

Az itt kapott eredmények összhangban vannak Dr. Roy Swank korábbi, telített zsírokkal kapcsolatos kutatásaival és az OMS diéta által ajánlott étrenddel.

Bővebben:
Contribution of dietary intake to relapse rate in early paediatric multiple sclerosis

A sclerosis multiplex megelőzése

olvasási idő: 3 perc
nehézségi szint: könnyű


dobókockákA sclerosis multiplex egy gyógyíthatatlan neurodegeneratív betegség. A betegségre való hajlam örökölhető, kialakulásában azonban a környezetnek is nagy szerepe van. Egypetéjű ikrek esetén ha az egyik fél beteg, testvérének 25%-30% esélye van arra, hogy a másikuk is SM-es lesz [1]. Elsőfokú rokoni kapcsolat esetén 3-4% az esély az SM kialakulására [2]. Összehasonlításképpen érdemes tudni, hogy az átlagpopulációban ez az érték 0,1%. Ha tehát valakinél előfordul a betegség, a család többi tagjának érdemes megelőző intézkedéseket tennie, hogy minél kisebb eséllyel jelentkezzen náluk az SM.

Tovább olvasom

Az elhízás és a rossz vérzsír-profil hatása a sclerosis multiplexre

hamburgerEgy nemrég publikált kutatás az elhízás és a rossz vérzsír-profil sclerosis multiplexre történő hatását vizsgálta, és a korábbi eredményekkel összhangban azt találta, hogy ezek mind növelhetik a betegség súlyosbodásának kockázatát.

A BMI (testtömegindex) minden 5 pontnyi növekedése 25%-kal, a csípőméret minden 10 cm-rel történő növekedése 29%-kal növeli az új relapszus megjelenésének kockázatát.

A triglicerid-szint a BMI-től függetlenül is 1 mmol/l emelkedésenként 22%-kal növeli a relapszus-kockázatot. Ha az alacsony és a magas triglicerid-szintet vetik össze − 2,30 mmol/l-nél meghúzva a határt, ami feletti érték már magas szív- és érrendszeri kockázatot jelent −, a magas trilicerid-szinttel rendelkezők 2,2-ször nagyobb eséllyel szenvednek el új relapszust az alacsony értékű személyekhez képest.

Nem csak a relapszusok számát, de az EDSS-ben mért súlyosbodás mértékét is növelik a rossz egészségügyi értékek: az elhízottak (BMI 25 és afelett) a normál testtömeg-index tartományban lévőkhöz képest például 60%-kal nagyobb eséllyel értek el 0.5 vagy annál több EDSS pontnyi súlyosbodást a vizsgált 5 év alatt.

A teljes koleszterinszint és a HDL (“jó koleszterin”) aránya a relapszusok számát nem, a progresszió EDSS-ben mért mértékét azonban befolyásolta. A 4-nél magasabb aránnyal rendelkezőknek több mint kétszeres esélyük van a 0.5 vagy több EDSS pontnövekedésre a jobb koleszterinprofillal rendelkezőekhez képest.

Mivel a kutatásban olyanok szerepeltek, akiknél a betegség még csak elkezdődött, a szerzők jó eséllyel kizárták a fordított ok-okozati összefüggést: a kutatás alapján tehát nem arról van szó, hogy a súlyosabb állapotban lévő betegek hajlamosabbak az elhízásra, hanem az elhízott páciensek kerülnek rosszabb állapotba.

A kutatók a cikküket azzal a megállapítással zárják, hogy a vérzsír-profil javítása és a testsúly megfelelő értékre történő beállítása csökkentheti az SM betegek progressziójának mértékét.

Ezek az eredmények egyezést mutatnak az OMS program ajánlásával is, ami többek között a telített zsírok fogyasztásának csökkentésén, a “jó koleszterin” szintjének növelésén és a rendszeres sportoláson alapszik.

Bővebben: An adverse lipid profile and increased levels of adiposity significantly predict clinical course after a first demyelinating event

Az idei ACTRIMS konferencia hírei

az ACTRIMS 2017-es konferenciájának logójaAz ACTRIMS a sclerosis multiplex kutatásának és gyógyításának amerikai bizottsága. A szervezet a múlt héten tartotta éves szakmai konferenciáját Floridában. Az ott bemutatott kutatási eredményekből szemezgettünk.

Tovább olvasom

Gyulladáskeltő és gyulladáscsökkentő ételek és összetevők listája

Az Étrendi gyulladásos index (Dietary Inflammatory Index (DII)) egy olyan nyilvántartás, ami a teljes elérhető tudományos cikk-adatbázis alapján rangsorolja a különböző ételeket és összetevőket az alapján, hogy hány és milyen minőségű kutatások találták azokat gyulladáskeltőnek vagy gyulladáscsökkentőnek. A kapott számok alapján ezután meg lehet határozni egy-egy személy étrendjéről, hogy az mennyire gyulladáskeltő illetve -csökkentő. Ezt az értéket egy kísérletben összehasonlították a résztvevők vérében mért gyulladásjelzőkkel, ami alátámasztotta, hogy az index által számolt értékek felhasználhatóak a szervezetben lévő gyulladás mértékének előrejelzésére. A nyilvántartás eredetileg 2009-ben készítették el [1], majd 2014-ben jelent meg egy továbbfejlesztett változata [2].

Tovább olvasom

Éhezés sclerosis multiplexben

olvasási idő: 5 perc
nehézségi szint: közepes


üres tányérEgy egyre növekvő mozgalom szerint elérkeztünk ahhoz a generációhoz, aminek tagjai a technológia segítségével évente egy évnél nagyobb mértékben fogják tudni kitolni várható élettartamukat, és ezáltal képesek lesznek örökké, vagy legalábbis meghatározatlanul hosszú ideig élni [1]. A transzhumanisták egyik fő kérdése, hogy élnek-e elég sokáig addig, míg a technológiánk lehetővé teszi e radikális élettartam-kitolás megkezdését. Hogy pontosan mit kell tennie annak, aki sokáig szeretne élni, abban nem mindenki ért egyet, de az egyik fontos jelölt az éhezés − illetve az éhezés hatását imitáló rezveratrol szedése −, ami az egérkísérletekben jelentős mértékben megnövelte az egerek élettartamát. Egy új, 2016-os kutatás szerint az éhezés az SM betegek állapotára is jó hatással lehet [2].

Tovább olvasom

Sófogyasztás csökkentése SM betegeknek

olvasási idő: 5 perc
nehézségi szint: közepes


Sófogyasztás csökkentéseA nagy mennyiségű sófogyasztás olyan népbetegségnek mondható problémákat okoz, mint a magas vérnyomás és a vezető halálokok közé tartozó szív- és érrendszeri betegségek. Ezért korábban a WHO és az EU is sócsökkentő programot indított el, mely utóbbihoz Magyarország is csatlakozott [1].

Mivel a sclerosis multiplex betegek az átlag populációhoz képest kevesebbet mozognak, esetükben az elhízás, a magas vérnyomás valamint a szív- és érrendszeri betegségek száma is nagyobb, és ezek is jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy az ő várható élettartamuk elmarad az egészséges emberekétől. Az SM betegek jellemzően nem közvetlenül a betegség miatt, hanem az azzal járó mozgásszegény életmód, illetve fertőzések miatt halnak meg hamarabb. Mindezek alapján további kutatások hiányában is különösen javasolt a sófogyasztás mennyiségének csökkentése az SM-esek számára.

Tovább olvasom

9 módszer a BDNF-szint növelésére

olvasási idő: 5 perc
nehézségi szint: közepes


A BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) az agyi eredetű növekedési faktor névvel ellátott fehérje, aminek fontos szerepe van az idegrendszer megfelelő működésében és az agyi plaszticitásban.

súlyzót emelgető agyA BDNF segít megelőzni az agysejtek pusztulását, elősegíti az új idegsejtek születését és a már meglévő idegsejtek közötti kapcsolatok létrejöttét, valamint szerepet játszik a myelin építésében is. Az új idegi kapcsolatoknak fontos szerepük van a tanulásban, és ahhoz is szükségesek, hogy egy sérült agyterület funkcióit a környező területek átvehessék, ezáltal a beteg a sérülés után visszanyerhesse régi képességeit.

Tovább olvasom